Jeśli jesteś neurologopedą, logopedą, psychologiem klinicznym lub neuropsychologiem i pracujesz z dorosłymi osobami z zaburzeniami mowy – to narzędzie jest dla Ciebie.
Badanie przy użyciu „ Prób klinicznych do diagnozowania afazji…” umożliwia postawienie szczegółowej diagnozy będącej podstawą do skonstruowania programu terapeutycznego.
Narzędzie ma charakter uniwersalny. Może być stosowane zarówno przy ogniskowych jak i uogólnionych uszkodzeniach mózgu.
Zawiera zróżnicowany materiał do badania pacjentów zarówno z głębokimi deficytami językowymi, umiarkowanymi jak i dyskretnymi. Poszczególne próby są tak dobrane, aby móc określić szczegółowo rodzaj i głębokość zaburzenia językowego.
Obejmuje szerokie spektrum zadań (analizę dokumentacji medycznej, wywiad kliniczny, obserwację, diagnozę rozumienia i ekspresji mowy, orientacji czasowej i przestrzennej, leksji, grafii, kalkulii oraz wybranych aspektów percepcji słuchowej, wzrokowej i praksji).
Uwzględnia specyfikę trudności występujących w afazji. Oprócz materiału obrazkowego wykorzystano w „Próbach…” naturalne przedmioty codziennego użytku. Posłużono się prostym, potocznym słownictwem, zawierającym związki frazeologiczne. Zastosowano przekaz wielomodalny.